Ara'da Kalan Yıllar

**English video and text follows

Amerikan asıllı bir Yahudi olan Elsie Slonim, I. Dünya Savaşı yıllarında doğdu. Uzun yıllardır Kıbrıs'ta yaşayan işadamı kocası David Slonim ile 1939 yılında Amerika'da tanışıp evlendi ve Kıbrıs'a yerleşti. Bir Yahudi olarak II. Dünya Savaşı’nın acılarını en derinden yaşadı. Savaş sırasında annesi, babası ve kızkardeşi dışında tüm yakınlarını Polonya'daki Auschwitz Toplama Kampı'nda kaybetti. 1941’de Kıbrıs'ta yaşayan diğer Yahudiler gibi, eşi ile birlikte İngilizler tarafından İsrail’e sürüldü. Orada bir hayat kurmaya çalışsalar da yine dönüp Kıbrıs’a geldiler.

Bugün 98 yaşında olan Elsie, Kıbrıs'taki savaş sonrasında iki toplumu ayıran askeri ‘Ara Bölge’ sınırları içerisindeki evini terketmedi. Elsie, Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan izinle askeri bölgeden geçilerek ziyaret edilebiliyor. Eşini ve çocuklarını kaybeden Elsie ‘Ara Bölge’de yaşayan tek sivil. Elsie’nin Amerika, Avusturya, Kıbrıs ve İsrail arasında geçen 98 yıllık hayatını anlatan ilk kitabı ‘Lemons from Paradise’ 2012 yılında yayınlandı. Şimdilerde, Auschwitz ile ilgili anılarını toparladığı ikinci kitabı üzerinde çalışıyor.


The Years in Between

Elsie Slonim is a Jewish who was born in America during the I. World War.  In 1939, she has met her husband in America who was, at that time, a businessman located in Cyprus and they moved together to Cyprus. As a Jewish, she has deeply experienced the pain of the II. World War as she has lost all her relatives except for her immediate family members, her father, mother and sister, in the Holocaust.

During the II. World War, they have been sent to Israel, Palestinian at that time, as refugees by the British Government in Cyprus. However, they returned back to Cyprus after the war.

She lost her husband and her two children between 2005 and 2011. Now, she is 98 years old and she is the only civilian living in the military Buffer Zone, which separates two communities in Cyprus, created after the war in 1974. She can only be visited with special permission from the Ministry of Foreign Affairs.

After her first book‘Lemons from Paradise’ published in 2012, which was about her life in between America, Austria, Cyprus and Israel, she is now working on her second book that will also cover her memories about the Auschwitz.


2. BELGESEL FOTOĞRAF GÜNLERİ / 2. DOCUMENTARY PHOTOGRAPHY DAYS , ISTANBUL

Fotoğraf Vakfı tarafından 2014 yılında ilki düzenlenen ve yoğun ilgi gören Belgesel Fotoğraf Günleri’nin ikincisi 6-22 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

2. Belgesel Fotoğraf Günleri’nde, çeşitli tematik başlıklar altında, Türkiye’den ve Dünya’nın birçok farklı bölgesinden 106 görsel hikâye izleyici ile buluştu. Organizasyon kapsamında ayrıca panel, konferans, portfolyo değerlendirmeleri, fotoğraf albümü yayınlamış fotoğrafçılarla sohbetler de yer aldı. Etkinlikler 6 Kasım Cuma günü Fotoğraf Vakfı’nın Galata Fotoğrafhanesi’ndeki galerisinde “Belgesel Fotoğraf Serileri Afiş Sergisi” ile başladı.

Programda yer alan fotoğraf gösterileri, toplumsal olaylara odaklanan “Devlet, Zulüm, İsyan” başlığının yanı sıra, toplumsal cinsiyete yoğunlaşan “Kimlikler Lütfen”; kentsel dönüşümü ele alan “Adres Bulunamadı”; Ermeni toplumunun büyük acısının 100. yılında, bu acıyı anlamak ve hatırlamak amacıyla “Yüzyılın Sesi”; fotoğrafçıların yakın çevrelerini anlattıkları “Yakınımızdakiler” ve güncel sanatın belgesel fotoğraf alanındaki farklı yaklaşımlarını görünür kılan “Fikri Firarda” başlıklarının altında izleyicilerle paylaşıldı. Davetli olarak programa alınan bu çalışmaların dışında, yapılan açık çağrıya yanıt veren fotoğrafçıların çalışmaları da “Açık Çağrı” ve “Son Seans” başlıkları altında gösterildi.