Emekçi Kadınlara Teşekkür


Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu DEV-İŞ ile PEO'nun Kadın Büroları'nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde ortak etkinliklerinden ilki dün saat 10.00'da PEO'nun örgütlü bulunduğu Makarios Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Hastanenin kadın çalışanlarıyla bir araya gelen PEO ve DEV-İŞ Kadın Büroları Temsilcileri'nin yanı sıra etkinliğe DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ile PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de katıldı. Makarios Hastanesi Genel Müdürü Dr. Petros Matsas da iki sendikanın kadın bürolarının etkinliğine katıldı.

SEYİS: "BİRLEŞİK KIBRIS İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

Etkinlikte bir konuşma yapan DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis, din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın tüm hastalara iyi bir bakım verdikleri için hastane çalışanı kadın emekçilere teşekkür ederek Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde PEO ile DEV-İŞ Kadın Büroları'nın organizasyonuyla onları ziyaret etmenin daha bir anlamlı olduğunu söyledi.

Seyis bu çerçevede emekçi kadınların nasıl ki 8 Mart gibi bir güne dayalı kazanımlar elde ettikleri gibi, Kıbrıs'ta barışa da katkıda bulunacaklarına inancını yeniledi. Seyis "Kıbrıs'ta çözüm için DEV-İŞ ve PEO olarak ortak mücadele sürdürüyoruz, hedefimiz birleşik Kıbrıs'ı yeniden yaratmaktır.

Tek egemenliği, tek yurttaşlığı, uluslar arası alanda tek yurttaşlığı olan birleşik Kıbrıs için çaba harcıyoruz" dedi.

"TEŞEKKÜR EDERİZ..."

Bugün Kıbrıslı Türk sanatçıların DEV-İŞ Kadın Bürosu'nun çağrısı üzerine hastanenin Çocuk Bölümü için armağan ettikleri eserleri yanlarında getirdiklerini belirten Seyis, "Kıbrıslı Türk sanatçılarımız Ruzen Atakan, Aşık Mene, Nilgün Güney, Eda Gökçe, Laden Boran, Ferah Kaya, İsmet Felek, Tijen Erol (Özerdağ), Devrim Tayanç Malyalızade, Sevcan Çerkez, Ceylan Dimililer, Zeynep Uzun ve Pervin Öznergis'e bu katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz" dedi.

Seyis etkinliğe katkı koyarak hastanede tedavi gören Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum çocuklar için Türkçe ve Rumca olarak hazırlanmış Kıbrıs'ın tarihi değerlerini tanıtıcı ve çocuk oyunlarıyla ilgili kitapçıklar armağan eden Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Alev Tuğberk ile Uluslar arası İlişkiler Temsilcisi Kosta Konstanti'ye de teşekkür etti. Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Temsilcileri hastanenin çocuk bölümüne armağan ettikleri kitapçıkları sunarken onlar da böyle bir etkinliğe katılmaktan çok memnun olduklarını belirttiler.

KİRİTSİS: "KIBRIS KADIN HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis ise Kıbrıs'ta çözüm için DEV-İŞ'le birlikte ortak mücadele verdiklerini belirterek etkinliği düzenleyen kadın bürolarına teşekkür etti. PEO olarak Kıbrıs'ta kadın haklarının ilerletilmesi için yaptıkları çalışmalardan örnekler veren Kiritsis, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin bu sendikal çalışmalarda kendilerine destek vermesinin önemli olduğunu söyledi.

ULUDAĞ: "SANATIN SINIRI YOKTUR..."

DEV-İŞ Kadın Bürosu adına bir konuşma yapan Sevgül Uludağ ise "Sanatın sınırı yoktur... Milliyeti de yoktur... Sanatçılarımız, kolay kolay dile getirilmeyen duyguları yansıtarak her şeyi daha iyi anlamamıza yol açıyorlar. Hastanenin Çocuk Bölümü için Kıbrıslı Türk sanatçılar özellikle çocuklara hitap eden resimler ve seramik heykeller armağan ettiler. Hastanede ister Kıbrıslı Türk, ister Kıbrıslı Rum olsun, tüm çocuklarımıza çok iyi bakan siz hastane çalışanı kadın emekçilere teşekkür ederiz" dedi ve sanatçıların armağanı olan resimleri teker teker tanıttı.

MATSAS: "KIBRISLI RUM KIBRISLI TÜRK AYRIMI YAPMADAN GÖREVİMİZE DEVAM EDİYORUZ"

Hastane Genel Müdürü Dr. Matsas ise bu armağanlara teşekkür ederek görevlerinin insanların sağlığına kavuşmak için uğraş vermek olduğunu, Kıbrıslı Türk-Kıbrıslı Rum ayırmadan bunu yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyleyerek Kıbrıslı Türk sendikacıların ve sanatçıların bu etkinlikle kendilerine bir barış mesajı vermekte olduğuna dikkat çekti.

 

http://www.dev-is.org/haber/emekci-kadinlara-tesekkur-d689.html