“Arada kalan yıllar” dünyayı geziyor!

http://cypruszoom.com/guncel/haberler/arada-kalan-yillar-dunyayi-geziyor/


Kıbrıslı fotoğraf sanatçısı Tijen Erol’un 2015 yılında tamamladığı ‘Arada kalan yıllar” (TheYears in Between) belgeseli, Moskova’da düzenlenen Moscow International Foto Awards (MIFA)’da Hareketli Görüntü – Dokümanter kategorisinde birincilik ve Genel Hareketli Görüntü kategorisinde de ikincilik ödülü kazandı.


MOSKOVA’DA TEMMUZ’DA SERGİLENECEK
85 ülkeden binlerce fotoğraf ve multimedya çalışmanın yarıştığı uluslararası yarışmada fotoğrafçılar; reklam, mimari, haber, etkinlik, sanat, doğa, insan, bilim ve portfolyo kategorilerinde fotoğraflarla yarışırken, hareketli görüntü dalında da soyut, kolaj, hikaye, dokümanter ve doğa konularında yarıştı. Moskova’da düzenlenmiş olan yarışma sergisi Temmuz ayında Moskova’da, Moskova Kültür Birimi tarafından yönetilen Moscow Center of Museum Development ve Moscow Exhibition Halls Union’un bir birimi olan NaKashirke Sanat Galerisi’nde yapılıyor.


YOLU KIBRIS’A DÜŞMÜŞ BİR YAHUDİ’NİN HAYATI
Halen Kıbrıs’ta yaşamını sürdüren ve II. Dünya savaşı sırasında anne, baba ve kız kardeşi dışında tüm ailesini kaybetmiş olan 98 yaşındaki Yahudi bir kadının Amerika, Avrupa, İsrail ve Kıbrıs arasında geçen yaşamını konu alan ‘Arada Kalan Yıllar’ belgeseli geçtiğimiz yıl II. İstanbul Belgesel Fotoğraf Günleri’nde, ardından da bu yıl Mersin Fotoğraf Derneği’nde Belgesel Fotoğraf Günleri’nde de gösterilmişti. Belgesel ayrıca bu yıl Ekim ayında Berlin’de düzenlenecek olan 4. Berlin Sanat ve Dokümanter Fotoğraf Bienali’nde gösterilecek.

Düşlerdeki İstanbul

Düşlerdeki İstanbul

Toplumsal sosyal sorumluluğa proje bazlı katkılarını sürdüren Near East Bank’ın bir avuç duyarlı insanın gönüllü katkılarına değer katarak onkoloji tedavisi gören çocuklar için yürüttüğü yardım kampanyasında sona gelindi.

Gönüllü 3 annenin değerli katkıları, Girne Üniversitesi Vakıf Müdürü Mutlu Soykurt’un girişimleri, Magic Touch Copy Center ve profesyonel fotoğrafçılar Tijen Erol Yakup ve Mehmet Ali Serak’ın emekleri, Near East Bank’ın kucaklayıcı sponsorluğunda geçen yıl anneler gününde hayat bulan “Sevginin Tadı Tuzu” adlı yemek kitabının 2 bin adetlik satışın tamamlanmasına az kaldı. Kitap satışından elde edilen toplam 100 bin liralık gelirle birlikte hediye çekleri ve çeşitli etkinliklerde toplanan miktarlar Dr. Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisinde tedavi gören 17 çocuk için açılan “ gülücük hesaplara” yatırıldı.

Anlamlı projeye kaynak teşkil eden “Sevginin Tadı Tuzu” yemek kitabının satış gelirinin bir kısmı ile çocuklar ve aileleri için İstanbul’a moral gezisi organize edildi. Near East Bank bu kez Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği adına başkan Adem Kuyumcu ile işbirliği yaparak 08 – 09 Haziran’da seyahat edebilecek durumdaki çocuklar ve ailelerini İstanbul’a götürecek.

Sevginin Tadı Tuzu kitabına emekleriyle hayat verenler, çocukların aileleriyle birlikte düşlerindeki İstanbul’u yaşamalarına tanıklık edecekler.  Miniatürk – Koç Müzesi – Akvaryum – Florya Rekreasyon Alanlarının da programda yer aldığı geziye ilişkin açıklama yapan Proje koordinatörü Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt,  “ailelerin ve çocukların mutluluğu, bizlerin en büyük gurur kaynağıdır. Böylesine anlamlı bir projeye katılan ve projenin en başından en sonuna kadar her türlü desteğiyle bana yardımcı olan tüm yüce gönüllü anneleri kutlarım, bir yılı aşkın bir süredir kitabın satışı ve projenin desteklenmesi için uğraş veren herkese çok teşekkür ederim” dedi. Bu müjdeli haberi aileler ve çocuklarla paylaşmak ve organizasyonu başlatmak için Near East Bank Dereboyu Şubesi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldığını ve gerekli hazırlıkların tamamlanmasına çalışıldığını anlatan Near East Bank Halkla İlişkiler Sorumlusu Hayriye Dolmacı “uğraşlarımız çocukların gülerek büyümesi sevgiyle yaşaması içindir” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yakindogubank.com/index.php?option=com_content&view=article&id=473:near-east-bank-la-cocuklar-guelueyor-16&catid=34:haberler&Itemid=686&lang=tr

“Sevginin Tadı Tuzu Projesi”

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Adem Kuyumcu’nun Kıbrıs da bulunan üniversitelerdeki seminerleri sırasında Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt ile birlikte KKTC- LefkoşaDr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette çocuklar İstanbul’u gezme ve özellikle İstanbul Akvaryum, Miniatürk ve Koç Müzesi’ni gezmek istediklerini dile getirmişlerdir.

8 – 9 Haziran 2016 tarihlerinde Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Adem Kuyumcu’nun ve “Sevginin Tadı Tuzu” proje yaratıcısı ve koordinatörü Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt’un işbirliğinde gerçekleşecek bu organizasyona yaşları 8 ile 14 arasında değişen toplam 10 çocuk aileleri ile katılacaktır. Ayrıca gelemeyen çocuklar dahil 20 çocuk için bayram hediyesi olarak kıyafet ve çeşitli hediyeler hazırlanmaktadır.

 Proje başlangıcı ve Program aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

“Sevginin Tadı Tuzu” Sosyal Sorumluluk Projesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 Near East Bank , Magic Touch Copy Center ve profesyonel fotoğrafçılar Tijen Erol Yakup ve Mehmet Ali Serak sponsorluğunda Mayıs 2015’teAnneler Günü hediyesi olarak üç annenin gönüllü çalışmaları sonucunda ortaya çıkan “Sevginin Tadı Tuzu” isimli yemek kitabının satış  geliriyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 17 kanser hastası çocuk için Near East Bank’ta “Gülücük Hesaplar’ın” açılmasının ardından, projeye düzenli yatırımlar yapılmış, hediye çekleri ve çeşitli etkinliklerle proje yürütülmüştür.  2000 adet olarak basılmış olan bu sosyal sorumluluk projesi amaçlı kitabın satışları neredeyse sona ermek üzeredir. Ercan- İstanbul ulaşım giderlerinin kitap satışından elde edilen gelirle karşılanmaktadır. Projeye destek ve katkılarınız çocuklara ve ailelere büyük moral olacaktır.

 Projenin yaratıcısı ve koordinatörü Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt’un girişimleriyle “Sevginin Tadı Tuzu” kitabının satış gelirinin son yatırımını değerlendirmek ve çocuklarla ailelerine stresten uzak, eğlenceli dakikalar yaşatmak amacıyla, proje dolayısıyla adına Near East Bank’ta “Gülücük Hesap” açılmış olan sağlık durumu seyahat edebilecek durumda olan çocuklar ve aileleri için Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Adem Kuyumcu işbirliğinde v organizasyonu ile İstanbul seyahatimizin gerçekleşmesine koyacağınız katkı bizleri çok mutlu edecektir.

http://www.engelsizhayatmerkezi.com/default.asp?id=88&hID=12111

The award ceremony for ‘Mavi’

http://kyrenia.edu.tr/?p=19244

Professional photographers, designers and academics consisting of Tijen Erol Yakup, Mehmet Ali Serak, Asst. Prof. Dr. Ediz Tuncel, Mustafa Müezzinoğlu, Mustafa Ersenal and Asst. Prof. Dr. Erdoğan Ergün took place as members in the competition jury that chaired by Kadir Kaba. Organized by University of Kyrenia Foundation, the award ceremony for ‘Mavi’ Photography Competition and the opening ceremony for exhibition was realized with great participation at the Campus of University of Kyrenia.

Great Interest in the Award Ceremony and the Opening of the Exhibition…

According to the press info released by the Directorate of Press and Public Relations Office of the University of Kyrenia, the award ceremony and the opening of the exhibition was realized with intense participation at the university campus. Photographs taken by 40 photographers, who made it to the finals among 109 contestants, were displayed at the exhibition. TRNC Health Minister Faiz Sucuoğlu, Near East University Founding Rector Dr. Suat İ. Günsel and many art enthusiasts participated in the exhibition.

Kadir Kaba: “I would like to extend my appreciations to the University of Kyrenia for reminding us that blue reflects peace, creativity and serenity”.

Mutlu Soykurt: “We feel the extreme happiness of bringing photography lovers together in our campus which is surrounded by all shades of blue”.

Faiz Sucuoğlu: “The University of Kyrenia provides contribution to the society not only by ensuring quality education but also by realizing embracing activities regarding art; this is extremely important”.

Participation certificates and awards were presented….

The prize winner contestants, who made it to the finals among 109 contestants and 509 photographs, were awarded. Barış Taşlı, the first prize winner of the competition, received his award from the hands of the Health Minister Faiz Sucuoğlu. Erkan Çeliker, the second prize winner, and Ahmet Çetintaş, the third prize winner, were presented their awards by University of Kyrenia Acting Rector Prof. Dr. İlkay Salihoğlu. University of Kyrenia Foundation Director Mutlu Soykurt presented honorable mention awards to Ahmet Çetintaş, Yusuf Erkin Tayhani, and Ayşe Kocaismail. Contestants including Özgür Gökaşan, Kemal Borak, Yıltan Taşçı, Ebru Derviş, Fergun Ulual, Tevfik Ulual, Engin Arca, Ayten Erses, Mehmet Gökyiğit, Ayşe Gökyiğit, İzzetKöroğlu, Mustafa Evirgen, Süleyman Tüzün, Duyal Tüzün, Arif Miletli,

Deniz Gezmiş Yeşilada, Aybatur Yüzyıl, Aysel Karafistan, Cağın Çağaşan, and Ceren Gerçek were presented participation certificates by Jury Chairperson Kadir Saba.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: As we promised during the opening ceremony of our campus, we will continue our embracing activities

Thanks plaques were presented to jury members for their contributions to the competition and the exhibition. Following the presentation of participation certificates to the finalist contestants, the award ceremony ended with a cocktail.

İki Toplumlu Klasik Müzik Konseri

KONSERİ CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN EŞİ MERAL AKINCI VE RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS’İN EŞİ ANDRİ ANASTASİADİS DE İZLEYECEK

 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum genç müzisyenler, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin himayesinde, yarın akşam, Antonio Vivaldi’nin “Dört Mevsimi”ni icra edecekleri bir konser verecekler. Sosyal ve kültürel buluşmalar çerçevesindeki konser sırasında, iki toplumdan fotoğraf sanatçılarının eserleri de sergilenecek.

Konseri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in eşi Andri Anastasiadis da izleyecek.

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre konser, saat 20.30’da Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan Baf Kapısı Pallas Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Liderlerin sosyal ve kültürel etkinliklerde buluşmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, eşleri ile birlikte ilk olarak geçen yaz Limasol’da bir tiyatro oyununu izlemişlerdi. Daha sonra ise Mağusa Othello Kalesi’nde birlikte konser dinlemişlerdi.

Baf Kapısı Pallas Tiyatrosu’nda yarın akşam yer alacak etkinlikte Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum genç müzisyenler Vivaldi’nin “Dört Mevsim” isimli eserini icra ederken, iki toplumdan genç fotoğraf sanatçıları da Kıbrıs’ın dört mevsimini yansıtan eserlerini sergileyecek.

Eserleri sergilenecek olan fotoğraf sanatçıları: Ahmet Dağbaşı, Duyal Tüzün, Emel Sefer, Mehmet Yakup, Nihan Güneş, Nuray Tuncel, Tijen Erol, Yıldız Özkan, Yıltan Taşçı, Zerrin Erdilek, Andriana Malikidi, Anthi Aleksandru, Hristakis Saeidis, Kostas Amerikanos, Kullis Arkatitis, Meropi Theoklitu, Nassim Eloud, Romos Kotsonis olarak açıklandı.

 

http://haberkibris.com/iki-toplumlu-klasik-muzik-konseri---2016-05-04.html

University of Kyrenia Foundation A Jury Evaluation Meeting was held regarding Photography Competition Themed as “Blue”

The jury evaluation meeting of the photography competition themed as “Blue”, which was organised by the University of Kyrenia Foundation was held on Saturday, 30th April, 2016 at the University of Kyrenia campus.

According to the press info release issued by the Directorate of Press and Public Relations of University of Kyrenia, the presiding juror was photograph artist Kadir Kaba and other jury members were Tijen Erol Yakup, Mehmet Ali Serak (photograph artist), Assist. Prof. Dr. Ediz Tuncel (Near East University), Academic Member Mustafa Ersenal (Near East University), Assist. Prof. Dr. Erdoğan Ergün (Near East University) and Mustafa Müezzinoğlu. It was expressed that the jury members had held a meeting where they evaluated photographs to be exhibited and photographs to be rewarded.

Furthermore, it was pointed out that the Chairman of the University of Kyrenia Foundation, Mutlu Soykurt, had proudly stated that the evaluated pieces were going to be exhibited at the exhibition to be held on Monday, 23rd May, 2016 at University of Kyrenia campus; and that a total of 110 participants had participated in the competition with their 504 photographs.

Moreover, as a result of the evaluation of the jury, 6 photographs were valued to be awarded and 35 others were chosen to be exhibited at the exhibition soon to be held. Chairman of the University of Kyrenia Foundation, Mutlu Soykurt, ended his words by thanking everyone for participating in the photography competition.

It was stated that the awards of the competition would be given out at the exhibition to be opened on Monday, 23rd May, 2016 and that those interested were welcome to come visit the exhibition.

http://kyrenia.edu.tr/?p=16528